გაკვეთილის.მთავარი.თემა
|
ენდოკრინული სისტემის მოქმედების პრინციპები
|
სწავლების.საფეხური
|
მ-8 კლასი
|
მოსწავლეთა.პროფილი
|
კლასში 28 მოსწავლეა სსსმ მოსწავლე კლასში არ არის
|
გაკვეთილის.მნიშვნელობა.აქტუალობა
|
გაკვეთ მოსწავლეებს უყალიბებს მსჯელობის უნარს უწყობს ხელს ზოგადი უნარების განვითარებას ლოგიკურ აზროვნებას საკუთარი ორგანიზმის შეცნობას
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლეები შეისწავლიან ენდოკრენული სისტემის მიერ გამომუშავებული ორმონებს და მათი სამიზნე ორგანოებს,ასევე მათი მოქმედების პრინციპებს გარემოს ცვაებად პირობებში,გაეცნობიან ორგანიზმში მიმდინარე ფიზიოლოგიურ პროცესებს და მათი ფუნქციების დარღვევებით გამოწვეუ დაავადებებს. ამ ცოდნის საფუძველზე ისინი შეძლებენ დაასაბუთონ მარეგულირებელი სისტემების მნიშვნელობა. დააკვირდნენ ორგანზმში მიმდინარე პროცესებს: პულსის შენელებას, აჩქარებას,სუნთქვის სიხშირეს,ოფლიანობას,წნევის მომატებას.მსჯელობენ ნერვული და ჰუმორული სისტენების მაკორდინებელ მნიშვნელბაზე.
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებს შეუძლიათ მსჯელობა სისხლის მიმოქცევისა და სუნთქვის სისტემების ფუნქციების ურთიერთკავშირის შესახებ. მოსწავლეები იყენებენ ვიზუალურ დაკვირვებას. შეუძლიათ მონაცემთა წარმოდგენა სხვადასხვა საკომუნიკაციო საშუალებათა გამოყენებით.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეების შეფასდებიან წინასწარ შემუშავებული შეფასების რუბრიკით - განმსაზღვრელი შეფასება
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო, დამატებითი ბიოლოგიური ლიტერატურა, ინტერნეტიდან მოძიებული მასალა ენდოკრინული სისტემის შესახებ.
|
გაკვეთლის მსვლელობა
|
A ფაზა - გამოწვევა
საორგანიზაციო საკითხევის მოგვარება.
წინა გაკვეთილზე ნასწავლი მასალის გახსენება კითხვების საშუალებით. ვახდენ ახალი გაკვეთილის თემის და მიზნის გაცნობას. 10წთ
B ფაზა - შინაარსის კონსტრუირება გაკვეთილის ახსნისას ვახდენ პრეზენტაციას შინაგანი სეკრეციის ჯირკვლების შესახებ და ვუსვამ კითხვებს;1. როგორი ორგანოებია შინაგანი სეკრეციის ჯირკვლები? 2.რა არის ჰორმონები ? 3.რას იწვევს ჰორმონების ნაკლებობა ?4. რომელ დაავადებებს იწვევს ჰორმონების ნაკლებობა ადამიანის ორგანიზმში? ახსნის პროცესში ვიყენებ სხვადასხვა აქტივობებს.; დისკუსია; მინი ლექცია; სამეცნიერო ტერმინოლოგიის გაშიფვრა 30წთ.
C ფაზა - რეფლექსია
საშინაო დავალების მიცემა ტექსტის ბოლოში არსებულ კითხვებზე პასუხის გაცემა. ტერმინოლოგიის განმარტების ცოდნა. ვავალებ მოსწავლეებს მოიძიონ ინფორმაცია ჯანსაღი ცხოვრების წესის შესახებ და დაუკავშირონ აღნიშნულ თემას. გამოიტანონ სათანადო დააკვნები.
|
გაკვეთილის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
მოსწავლემ იცის ენდოკრინული სისტემის მოქმედების პრინციპები
|
ახდენს მხოლოდ ენდოკრინული ორგანოების ჩამონათვალს
|
მოსწავლემ იცის ენდ. სისტემის მოქმედების პრინციპები , მსჯელობს აანალიზ ებს მაგრამ აკლია სიღრმე
|
მოსწავლე კარგად ფლობს ენდ.სისტემის მოქმედების პრინციპებს აქვს სიღრმისეული ცოდნა
|
მოსწავლემ იცის სამიზნე ორგანოები და ჰორმონები
|
მოსწავლე ნაკლებად ერკვევა სამიზნე ორგანოებსა და ჰორმონებში
|
საკმარისად ფლობს ცოდნას ჰორმონებსა და სამიზნე ორგანოებზე. შეუძლია მსჯელობა
|
მოსწავლის ცოდნა საუკეთესოა შეუძლია მსჯელობა. ანალიზი და დასკვნის გაკეთება.
|
ჰორმონების ფუნქციების განხორციელების სპეციფიკა
|
იყენებს მხოლპდ სახელმძღვანელოს ინფორმაციას ნაწილობრივ
|
მასალა ძირითადად შეესაბამება საკითხს
|
მოსწავლის ცოდნა ზუსტად შეესაბამება შინაარსის ყოველ კომპონენტს
|
ჰორმონების ნაკლებობით გამოწვეული დააავდებები
|
ასახელებს ზოგადად რამდენიმე დაავადებას
|
მოსწავლე ასახელებს და ახასიათებს ჰორმონების ნაკლებობით გამოწვეულ დაავადებებს შეუძლია მსჯელობა
|
მოსწავლე ფლობს საჭირო ცოდნას დაავადებათა შესახებ და მათი თავიდან აცილების გზების შესახებ
მსჯელობს, შეუძლია მონაცემთა ანალიზი და შეფასება ,იყენებს დამატებით ინფორმაციას
|
მასწავლებლის თვითშეფასების კითახვარი
მასწავლებელთა თვითშეფასების კითხვარი
|
კარგი
|
საშუალო
|
ცუდი
|
კრიტერიუმები
| |||
სწორად შევძელი დროის გადანაწილება
| |||
უზრუნველყავი მოსწავლეთა მაქსიმალური ჩართულობა
| |||
სწორად მქონდა განსაზღვრული გაკვეთილის მიზანი
| |||
სწორად მქონდა შერჩეული მიზნის მისაღწევი აქტივობები
| |||
აქტივობა მორგებული იყო მოსწავლეთა შესაძლებლობებსა და დონეს
| |||
მივაღწიე თუ არა შედეგს
| |||
ვიყავი თუ არა ობიექტური და ადექვატური
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий